Tiedote 10.02.2012
Inarissa tapahtuu
Kansainvälinen matkailuoppaan päivä 21.2.
Kansainvälisen matkailuoppaan päivän kunniaksi Saamelaismuseo ja Luontokeskus Siidan pääsylipun lunastaneet asiakkaat pääsevät tutustumaan näyttelyihin ammattitaitoisten oppaiden kanssa tiistaina 21.2.
Kansainvälistä matkailuoppaan päivää vietetään 21. helmikuuta. Tällöin matkailuoppaat Suomessa ja ympäri maailmaa järjestävät omilla paikkakunnillaan erilaisia tapahtumia ja tekevät oppaan työtä tunnetuksi. Pohjois-Lapin Oppaat ry tempaisee Inarissa ja tarjoaa Siidan asiakkaille mahdollisuuden tutustua näyttelyihin ammattitaitoisten oppaiden kanssa.
Siidan näyttelyt kertovat saamelaisten historiasta ja kulttuurista sekä pohjoisimman Lapin luonnosta. Näyttelyihin perehtyneen paikallisen oppaan avulla on mahdollista laajentaa näyttelyistä saatavaa tietosisältöä. Normaalisti opastuksen voi saada tilauksesta, mutta 21.2. pääsylipun lunastaneet asiakkaat pääsevät ilmaisille opastuskierroksille. Kierrokset lähtevät Siidan aulasta klo 10.30, klo 13.00 sekä klo 15.30. Opastuskielenä suomi ja englanti rinnakkain. Opastuskierros kestää noin 1 tunnin. Lisätietoja Siidan asiakaspalvelusta puh. 0400 898 212, siida@samimuseum.fi.
Tiedote 30.01.2012
Suomen Nuorisokeskuksilla uusi logo
Nuorisokeskukset ovat uudistaneet yhteisen logonsa. Alla nähtävissä vanha ja uusi logo. Uuden tunnuksen on suunnitellut graafikko Meri Mort. Tunnuksen leikkimielinen nimitys on "Jälki". Nuorisokeskusten toiminta jättää jäljen nuoreen.

Vanha logo Uusi logo
Suomen nuorisokeskuksista, toiminnasta ja tapahtumista saa lisätietoja sivuilta: www.snk.fi
Tiedote 18.01.2012
Inarissa tapahtuu
Saamelaiskulttuurikeskus Sajos avasi ovensa yleisölle 9.1.2012. Sajos on Suomen saamelaisten hallinnon ja kulttuurin keskus. Sajos on kiinnostava ja vetovoimainen monikulttuurisuuden kohtaamispaikka. Sajos on myös tapahtumatalo, kongressikeskus ja kokouspaikka. Lisätietoja: www.sajos.fi
Tiedote 13.01.2012
Inarissa tapahtuu.
Alkuperäiskansojen elokuvafestivaali Skábmagovat pidetään 26.-29.1.2012 Inarin Siidassa ja Sajoksessa. Saamelaiselokuvien rinnalla nähdään muiden alkuperäiskansojen elokuvia yli 15 kielellä. Tämän vuoden erityisteemana on Taiwanin alkuperäiskansojen tv-tuotanto.
Oman värinsä ohjelmistolle antaa se, että saamelainen elokuva täyttää 25 vuotta ja Erik Blombergin noitaklassikko Valkoinen peura 60 vuotta. Juhlaviikon huipentaa lauantai-illan suora yhteys Inarin lumiteatterista Helsingin keskustaan.
Lisätietoja: http://www.skabmagovat.fi/
Vasatokassa majoitut edullisesti elokuvafestivaalien ajan! Ota yhteyttä vasatokka( at) inari.fi / 016 670 7960
Tervetuloa!
Tarjous 04.01.2012
Tarjous! Jos varaat majoituksesi huhtikuulle helmikuun loppuun mennessä, saat saunan samaan hintaan! Tarjous koskee yksittäisiä matkailijoita. Ota yhteyttä Vasatokan vastaanottoon vasatokka(at) inari.fi / 016 670 7960
Tervetuloa!

Tiedote 28.12.2011
Henkilöstöasiaa
Nuorisokeskus Vasatokan uutena sosiaalisen nuorisotyön koordinaattorina on joulukuussa aloittanut Sari Kotikangas. Sari vastaa jatkossa Nuotta-valmennuksista. Sarin tavoittaa sähköpostilla: sari.kotikangas ( at ) inari.fi tai puhelimitse: 040 572 1445. Tervetuloa viihtymään Vasatokkaan!
Tiedote 09.12.2011
Henkilöstöasiaa
Nuorisokeskus Vasatokan uutena nuorisotyöntekijänä on lokakuussa aloittanut Mirva Tastula. Mirva vastaa jatkossa leirikouluista ja muiden nuorisoryhmien ohjauksista. Mirvan tavoittaa sähköpostilla: mirva.tastula ( at ) inari.fi tai puhelimella: 040 187 5541. Tervetuloa viihtymään Vasatokkaan!
Tiedote 29.9.2011
Norwegian aloittaa lennot Ivaloon
Lentoyhtiö Norwegian aloittaa lennot Helsingin ja Ivalon välillä talviaikataulukaudelle 2011 / 2012. Lennot lennetään kolme (3) kertaa viikossa Boeing 737 – kalustolla.
Inarin kunta osallistuu elinkeinoyhtiö InLike Oy:n kautta uuden lentoyhteyden markkinoinnin kustannuksiin.
Lisätietoja: Janne Seurujärvi, Toimitusjohtaja, InLike Oy, puh 050 512 2518
Norwegian avasi ’solmukohdan’ Helsinki-Vantaan lentoasemalle maaliskuussa 2011. Kotimaassa yhtiöllä on jo reittilennot Helsingistä Ouluun ja Rovaniemelle ja tulevalle talvikaudelle yhtiö avaa Ivalon reitin lisäksi yhteyden Kittilään sekä uuden Turku – Tukholma reitin.
Nyt siis kaikille nuorille ja nuorenmielisille oiva tilaisuus tulla nauttimaan Lapin keväästä ja Vasatokan iloisesta palvelusta!
Tiedote 17.08.2011
IJAHIS IDJA NIGHTLESS NIGHT 2011
Ijahis idja - alkuperäiskansojen musiikkitapahtuma järjestetään jo kahdeksatta kertaa Inarin kirkonkylällä 19.-21.8.2011. Ijahis idja on pohjoissaamea ja tarkoittaa yötöntä yötä. Elokuussa illat jo pimenevät mutta Ijahis idja –tapahtumassa jatketaan siitä huolimatta yöttömän yön huumassa ja kuullaan saamelaismusiikin parhaimmistoa sekä muiden alkuperäiskansojen musiikkia.
Ijahis idjan tämän vuoden teema on ”Eatnama jietnat – Voices of the Earth”. Teema jatkaa Ijahis idjan alkuperäiskansateemaa. Tänä vuonna vieraileva alkuperäiskansa on Nenetsit josta saapuu ryhmä esittelemään nenetsialaista kansanperinnettä. Teema kuvastaa alkuperäiskansojen yhteyttä maahan ja luontoon ja sitä, miten näiden kansojen musiikki kumpuaa ympäröivästä luonnosta.
Ijahis idjan aikana on tapahtumia kaikenikäisille. Perjantai 19.8. on erityisesti omistettu lapsille ja nuorille ja silloin kokoonnutaan ympäri Saamenmaan kouluja musiikkityöpajoihin ja esiintymään konserttiin jonka nimi on Ijahis ija násttážat – Yöttömän yön tähtöset. Eatnama jienat -seminaarissa Saamelaismuseo Siidassa käsitellään alkuperäiskansojen musiikkia ja kulttuuria lauantaina 20.8. Päivä jatkuu Ijahis idjan päätapahtumalla jossa kuullaan kuuluisia saamelaisartisteja Suomesta, Norjasta ja Ruotsista, perinteistä joikua ja leu´ddia sekä alkuperäiskansojen musiikkia.
Bures boahtin! – Tervetuloa! www.ijahisidja.fi
Tiedote 13.07.2011
Facebook-sivuillamme paljon kuvia toiminnastamme!
Vasatokan Facebook-sivuilla on paljon kuvia Vasatokan toiminnasta, puitteista ja maisemista. Kuvien katsominen ei edellytä liittymistä Facebookiin. Käykäähän katsomassa ja tykkäämässä meistä Facebookissa!
Facebook Nuorisokeskus Vasatokka
Tiedote 31.05.2011
Vasatokan Kettulampi - Koko perheen kesä retkikohde!
Kettulammen laavut ovat oiva koko perheen retkikohde myös kesällä. Kettulammella sijaitsee kaksi isoa laavua ja katos pöytineen ja penkkeineen, joten isompikin seurue mahtuu kerralla nauttimaan makkaran paistosta ja nokipannukahveista. Perheen pienimmät voivat koettaa kalaonneaan lammella. Laavuille johtaa pitkospuut ja alueella on ulkohuussi. Laavut sijaitsevat vajaan 1km päässä Vasatokasta.
Jokainen voi käyttää laavuja maksutta. Puita voi ostaa Vasatokasta hintaan 3€/laatikko. Suosittelemme tarkistamaan laavujen varaustilanteen Vasatokan vastaanotosta: 016 670 7960 / vasatokka@inari.fi
Tiedote 2.5.2011
VASATOKAN MAJOITUSTARJOUS JATKUU KESÄKUUN 2011 LOPPUUN SAAKKA:
95€/vrk/mökki
- hinta sisältää 4 hengen majoituksen mökeissä
- saunavuoron
- tarjous voimassa kesäkuun 2011 loppuun saakka
Varaukset:
Nuoriso- ja luontomatkailukeskus Vasatokka
Angelintie 696
99870 Inari
puh. 016 670 7960
mail. vasatokka (at) inari.fi
www.vasatokka.fi
Tiedote 26.4.2011
Vapaaehtoistoiminnan ideakilpailu: Ready for Labour of Love? -kisassa haetaan uusia ideoita luonnon puolesta ihmisen hyväksi
Metsähallituksen luontopalvelut käynnistää ideakilpailun löytääkseen ehdotuksia vapaaehtoistoimintaan, joilla edistetään esimerkiksi kansallispuistojen hoitoa ja palveluita, lisätään ihmisten mahdollisuuksia nauttia luonnosta ja vahvistetaan ihmisten luontosuhdetta. Ready for Labour of Love? -kisaan voi jättää ideoita 9.5. asti. Vuosi 2011 on EU:n vapaaehtoistoiminnan teemavuosi.
Ready of Labour of Love? -kilpailuehdotusten tulee liittyä vapaaehtoistoimintaan kansallispuistoissa, suojelualueilla, valtion retkeilyalueilla tai luontokeskuksissa. Ideoiden tulee edistää luonnonsuojelua, ihmisen luontosuhdetta, luonnosta saatavaa hyvinvointia tai perinteistä suomalaista luonto- ja eräkulttuuria.
Perinteistä vapaaehtoistoimintaa ovat talkooleirit, joilla tehdään perinnemaisemien hoitoa eli niitto- ja raivaustyötä sekä alueiden siivoamista. Nyt käynnistyvässä kisassa haetaan kuitenkin uusia vapaaehtoistyön muotoja.
Vapaaehtoistoiminnan ideakilpailu on suunnattu aivan kaikille niin yksittäisille kansalaisille, yhdistyksille, oppilaitoksille tai yrityksille. Kilpailuideoista valitaan parhaat toteutettavaksi jo vuonna 2011, ja niiden toteutukseen löytyy rahoitusta. Kaikkien osallistujien kesken arvotaan kansallispuistoaiheisia palkintoja. Tulokset julkistetaan Euroopan kansallispuistopäivänä 24.5.
Kilpailun ohjeet, säännöt ja kilpailuehdotusten palautusjärjestelmä löytyvät verkosta osoitteesta
http://www.metsa.fi/sivustot/metsa/fi/Luonnonsuojelu/Yhteistyo/Vapaaehtoistyo/Sivut/Vapaaehtoistyoluonnonsuojelualueilla.aspx
Tiedote 6.4.2011
Riutulassa pilkitään hyvistä palkinnoista
Sunnuntaina 17.4. pidetään Riutulan kyläyhdistyksen järjestämät yleiset pilkkikisat. Paikka on hyväksi havaittu Riutulan entisen koulun ranta Muddusjärvellä ja kilapailuaika kello 12.00- 16.00.
Jos et onnistu pilkkimällä saamaan palkintoa, voi arpaonni korjata tilanteen. Nyt on lahjakortin lisäksi arvottavana mm. parireki. Parireen on valmistanut ammattitaidolla ja kokemuksella Jouni Mattus ja Veli-Matti Korppila. Entiseen tapaan myydään arpoja myös kyläyhdistyksen ”kummipojan”, viroilaisen Suomen jatkosodassa taistelleen Viktorin hyväksi.
Vaikka et pillkisikään, kannattaa tulla tapaamaan tuttuja, istuskelemaan tulilla ja nauttimaan buffetin antimista!
Tervetuloa!
Tiedote 24.3.2011
VASATOKAN MAJOITUSTARJOUS KEVÄÄLLE 2011:
95€/vrk/mökki
- hinta sisältää 4 hengen majoituksen mökeissä
- saunavuoron ja avantouinnin
- tarjous voimassa toukokuun 2011 loppuun saakka
Varaukset:
Nuoriso- ja luontomatkailukeskus Vasatokka
Angelintie 696
99870 Inari
puh. 016 670 7960
mail. vasatokka (at) inari.fi
www.vasatokka.fi
Tiedote 3.3.2011
Vasatokan koko perheen 2 & 3 kilometrin hiihtoladut ovat avoinna!
Hiihtoladut kulkevat helppokulkuisessa maastossa metsän keskellä. Laduilla ei ole suuria nousuja tai laskuja, joten myös perheen pienimmät pääsevät nauttimaan hiihtämisestä. Latujen lähtö- ja päätöspiste on Kettulammen laavujen p-paikalla.
Hiihtoladut kulkevat Kettulammen laavujen ohi. Laavuilla on mahdollisuus pysähtyä tulistelemaan ja makkaranpaistoon. Laavut ovat jokaisen käytössä maksutta, jos on omat puut matkassa. Vasatokasta on mahdollisuus ostaa polttopuita 3€/laatikko. Kehotamme kysymään laavujen varaustilannetta etukäteen.
Myöhemmin keväällä avataan myös yhdyslatu Inariin, joten mahdollisuus vaativampaan ja pitempään hiihtoretkeen on.
Lisätietoja latujen avaamisesta ja laavujen käytöstä saa Vasatokan vastaanotosta puh. 016 670 7960 tai sähköpostilla vasatokka@inari.fi
Tervetuloa nauttimaan keväisestä auringosta ja hiihtokeleistä Vasatokan laduille!
TIEDOTE 14.01.2011

TIEDOTE 12.01.2011
KAUKALOPALLON PELIKERHO TORSTAISIN 17.00-19.00
Viime talvena käynnistynyt ja suosittu kaukalopallon pelikerho jatkuu taas Inarin kirkonkylän kaukalossa torstaisin 20.1. alkaen.
Kaikki kiinnostuneet tervetuloa mukaan pelaamaan!
Tarvitset omat luistimet ja kypärän. Kaukalopallomailan voi halutessaan lainata paikanpäältä.
Lisätietoja:
Vasatokan Laurilta
p.0400-131 002
lauri.kuhmonen@inari.f
TIEDOTE 4.1.2011
Vasatokka on mukana Matka 2011 messuilla Helsingissä 20.–23.1.2011
Vuoden 2011 Matkamessuilla Helsingissä on mukana tällä kertaa myös Inari-osasto, jossa näyttelyasettajina toimivat Nuoriso- ja luontomatkailukeskus Vasatokka, Siida - Saamelaismuseo ja Luontokeskus, Inari Event Lapland, Erähotelli Nellim, Lake and Snow Inari ja Inarin porofarmi. Osaston teemana on sekä Pohjois-Lapin luonto että Euroopan ainoan alkuperäiskansan kulttuuri, saamelaiskulttuuri.
”Inari – Aanaar” -osasto, 3 F 25, tuo Helsingissä tammikuussa järjestettäville Matka 2011 messuille ripauksen pohjoista luontoa ja saamelaiskulttuuria. Erityisesti teemana tulee olemaan saamelaiskäsityö. Tämä näkyy osastolla muun muassa saamelaiskäsityönäytöksin. Käsityönäytösten lisäksi messuilla kuullaan joikua. Lisäksi osastolla voi osallistua arvontaan, jossa palkintoina muun muassa Seija Ranttilan suunnitteleman Sagat-sarjan olkalaukku sekä kahden hengen viikonloppu Inarissa majoituksineen ja ohjelmapalveluineen.
Ainutlaatuinen ja monipuolinen luonto ja rikas, elävä saamelaiskulttuuri tekevät Inarista mielenkiintoisen matkakohteen. Inarin osastolla pyritään esittelemään tätä upeaa Inarin luontoa, kuten erämaista Inarijärveä, ja kertomaan miten aidolla ja elämyksellisellä tavalla nauttia näistä hienouksista.
Lisätietoja saat Vasatokan markkinointisihteeriltä Virpi Kuisminilta, puh. 040 160 4001, virpi.kuismin@inari.fi tai muilta mukana olevilta toimijoilta ja yrityksiltä.
Tervetuloa tapaamaan näyttelyasettajia ”Inari – Aanaar” –osastolle 3 F 25
TIEDOTE 2.12.2010
VASATOKAN AVANTO ON AVOINNA!
Sanotaan, että avantouinti tehostaa verenkiertoa, lievittää selkä-, niska- ja hartiaseudun kipuja, saattaa vähentää masentuneisuutta, astmaoireita ja nukahtamisvaikeuksia. Avantouinti helpottaa nivelreumaa ja fibromyalgiaa sairastavien vaivoja. Avantouimarit kertovat harrastuksensa auttavan stressiin, virkistävän kehoa ja mieltä sekä parantavan verenkiertoa ja kylmänsietokykyä. Tässä jo monta syytä pulahtaa Vasatokan virkistävään avantoon!
Vasatokan avannon kertamaksu 2 e ja koko kauden avannossa polskii hintaan 20e. Kausimaksun voi suorittaa Vasatokan tilille: Pohjolan Osuuspankki 564142-228100
Lisätietoja avannon tilanteesta saat sähköpostilla: vasatokka@inari.fi tai soittamalla 016 670 7960
Tervetuloa!
TIEDOTE 28.9.2010
Nuotta-valmennus – sosiaalista nuorisotyötä
Elokuussa 2010 Inarissa nuorisokeskus Vasatokassa käynnistettiin nuorisotyön tueksi uusi hanke Nuotta-valmennus. Nuotta-valmennus on sosiaalisen nuorisotyön uusi työmuoto, jolla yritetään auttaa tukea tarvitsevia ja syrjäytymisvaarassa olevia nuoria. Keskeistä Nuotta-valmennuksessa on tiivis yhteistyö etsivän nuorisotyön kanssa. Nuotta-valmennus on valtakunnallinen opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama hanke ja sen toteuttajaksi ovat valittu valtakunnalliset nuorisokeskukset ympäri suomen. Hankkeella on käytössään merkittävä tukirahoitus toiminnan toteuttamiseen ja palvelun tarjoamiseen.
Vasatokassa Nuotta-valmennuksessa hyödynnetään nuorisokeskuksen vahvaa osaamista toiminnallisessa nuorisotyössä, kokemalla ja tekemällä oppimisessa, sekä seikkailu- ja elämyspedagogisten ohjausmenetelmien käytössä. Valmennuksissa hyödynnetään myös Vasatokan rauhallista, terapeuttista ja luonnonkaunista toimintaympäristöä. Käytettävät ja kehitettävät toimintamallit nojaavat nuorten vapaaehtoisuuteen, toiminnallisuuteen, osallisuuteen ja yhteisöllisyyteen. Valmennuksessa nuori pyritään huomioimaan myös yksilöllisesti ja tukemaan nuorta pitkäjänteisesti. Toiminta räätälöidään nuoren tarpeiden mukaan ja ohjaaja suunnittelee yhdessä nuoren kanssa yksilöllisen valmennusohjelman.
Valmennusta toteutetaan kaksinapaisesti; paikallisesti päivätoimintana(Nuotta-päivävalmennus) Inarilaisille ja lähialueen nuorille, sekä Vasatokassa järjestettävinä intensiivijaksoina(Nuotta-jaksovalmennus). Jaksovalmennus ei ole sidottu Inariin, eli nuoret ja nuorisoyhteisöt voivat osallistua jaksovalmennukseen tuetusti ympäri suomen.
Paikallista Nuotta-valmennusta toteutetaan yhteistyössä ja osana Inarin moniammatillista yhteistyöverkostoa. Esimerkkeinä yhteistyökumppaneista voidaan mainita mm. Inarin nuorisotoimi, Etsivä löytää–hanke, Inarin viestintäpaja, sekä Selvä Peli–työryhmä.
Ota rohkeasti yhteyttä ja kysy lisää!
Räätälöimme nuorisoryhmänne tarpeita vastaavan palvelun.
Tervetuloa Nuotta-valmennukseen!
NUOTTA-VALMENNUS
Sosiaalisen nuorisotyön koordinaattori Lauri Kuhmonen
puh. 0400-131 002 / lauri.kuhmonen@inari.fi
Nuoriso- ja luontomatkailukeskus Vasatokka
Angelintie 696, 99870 INARI
www.vasatokka.fi

Tiedote 13.10.2010
BÄNDILEIRI
Nuoriso- ja luontomatkailukeskus Vasatokassa 11.–14.11.2010
Nuoriso- ja luontomatkailukeskus Vasatokassa järjestetään marraskuussa viikonlopun kestävä bändileiri. Leiri on tarkoitettu kuudesluokkalaisille ja sitä vanhemmille yhteissoittokokemusta omaaville nuorille. Luvassa on opetusta bändeille, soitinkohtaista opetusta, sekä lauluopetusta.
Leirille osallistuminen maksaa 40 euroa henkilöltä. Hintaan sisältyy opetuksen lisäksi kuljetus Vasatokkaan Ivalosta ja Inarista, ruuat, sekä majoitus Vasatokassa. Lisätietoja Joona Körköltä: joona.korkko@inari.fi
Leirille ilmoittautuminen 5. marraskuuta mennessä Joona Körkölle sähköpostiin joona.korkko@inari.fi